A hajdina nemcsak tápláló, de rendkívül egészséges és nem utolsósorban sokoldalú élelmiszer is. Az alábbiakban néhány olyan receptet ajánlunk, amelyeket bárki elkészíthet, és ezeket elsajátítva kialakíthatja saját ízlésének és igényeinek megfelelő hajdinás étrendjét.
A nyers kásáknak két előnye is van: egyrészt hidegen készülnek és fogyasztandók, ezért forró nyári reggeleken kiválóan hűsítenek, másrészt elkészítésükhöz nincs szükség se mikróra, se tűzhelyre.
Hozzávalók:
2 csésze nyers szemes hajdina (éjszakára beáztatva),
1 csésze mandulatej,
¼ csésze juharszirup,
1 tk. fahéj, 1 vaníliarúd,
1 ek. őrölt lenmag,
só,
1/3 csésze kókuszreszelék.
4 adag lesz belőle.
A hajdinát turmixgépbe szórjuk, és azzal durván összetörjük. Hozzáadjuk a mandulatejet, juharszirupot, fahéjat, vaníliát, lenmagot és a sót, majd összeturmixoljuk. Hozzákeverjük a kókuszt és ízlés szerint után fűszerezzük. Négy részre osztjuk, és ízlés szerint magában vagy friss gyümölccsel, dióval tálaljuk.
Egyszerűen készíthető és isteni sütemény, gluténmentes és egészséges.
Hozzávalók:
fél csésze hajdinaliszt,
2 tk. sütőpor,
1 tk. fahéj,
¼ tk. só,
4 nagy tojás,
1 összezúzott banán,
fél csésze méz,
1 piros vagy sárga alma apróra kockázva,
fél csésze török mogyoró apróra vágva.
12 darab lesz belőle.
A sütőt 175 fokra melegítjük elő. Egy nagy tálban összekeverjük a lisztet, sütőport, fahéjat és sót. Egy másik tálban összekeverjük a tojást, banánt, mézet. Összevegyítjük a két tál tartalmát, alaposan elkeverjük benne az almát és a mogyorót, majd a 12 muffinformába öntjük. Körülbelül 30 percig kell sütni, amíg a fogpiszkáló tisztán nem jön ki belőle. Tálalás előtt hagyjuk hűlni egy kicsit
.
Kissé bonyolultnak tűnő, de nagyon finom étel. Érdemes kipróbálni.
Hozzávalók:
1 csésze szemes hajdina,
1 tojás,
2 csésze zöldségleves,
2 ek. szójaszósz,
2 ek. rizsecet,
1 tk. chili vagy sambal,
1 tk. cukor,
2 ek. szezámolaj,
6 mogyoróhagyma vékonyra szeletelve,
2 gerezd zúzott fokhagyma,
1 ek. friss darabolt gyömbér,
2 nagy sárgarépa lereszelve,
1 kápia paprika magok nélkül apróra vágva,
20 dkg zöldbab
1,5 centis darabokra vágva.
Köretnek illatos jázminrizst adjunk.
A magvakat egy nagy keverőtálban alaposan összekeverjük a tojással úgy, hogy ne tapadjanak össze. Egy magas serpenyőt közepesen felforrósítunk, majd beleöntjük a keveréket, két percig kevergetve vékonyan megszilárdítjuk a tojást a serpenyő alján. Beleöntjük a levest, a lángot maximumra vesszük, míg fel nem forr, majd lefedjük és kis lángon 15 percig főzzük.
Az összes folyadékot be kell szívnia. A tojásos hajdinát egy nagy tepsibe terítjük, és 10 percig pihentetjük, ügyelve arra, hogy a szemek ne tapadjanak össze. Amíg pihen, a szójaszószt, ecetet, chilit, cukrot összekeverjük egy edényben. Egy nagy wok serpenyőt háromnegyed lángon felforrósítunk, olajat öntünk bele, majd a mogyoróhagymát, fokhagymát és gyömbért 30 másodperc alatt, kevergetve megpirítjuk. Hozzáadjuk a répát, paprikát és zöldbabot, újabb két percet pirítjuk. Beletesszük a kihűlt hajdinát, egy percig folyamatos kevergetés mellett összeforrósítjuk, majd hozzáöntjük a szójaszószos keveréket, és újabb egy perc alatt készre főzzük.
Jó étvágyat!
A magas ásványianyag-tartalmú hajdinaliszt felhasználható palacsinták, lepények, tészták készítéséhez.
Köretnek kétszeres mennyiségű vízben megfőzve, csíráztatva 8 óra áztatás és 3 - 4 nap csíráztatás után közvetlenül fogyasztható.